• VTEM Image Show

  Hazır Çim Uygulama

  Your content1
 • VTEM Image Show

  Hazır Çim Uygulama

  Your content2
 • VTEM Image Show

  Hazır Çim Uygulama

  Your content3
 • VTEM Image Show

  Hazır Çim Uygulama

 • VTEM Image Show

  Hazır Çim Uygulama

Rulo halindeki hazır çim, bahçenize çok kolay bir şekilde, evinizdeki halı gibi serilebilir. Size sadece ihtiyacınıza uygun çeşitleri seçmek kalıyor.

Hazır çim serildikten 10-15 gün sonra rahatlıkla üzerine basabilir, ihtiyaç duyduğunuz faaliyetleri yapabilirisiniz.

Hazır çim nasıl uygulanır?

1- UYGUN HAZIR ÇİM SEÇİMİ:
Hazır çimin üretim yeri ve çeşidi çok önemlidir. Mera çimi gibi nereden söküldüğü belli olmayan çim, bahçenize yabani ot, hastalık ve zararlı böcekler getirebilir!Mutlaka bahçenizin yapısına uygun çim seçmeniz gerekir. Gölge alanlara ESTETİK Zümrüt, açık alanlara FERAH Zümrüt, Çocukların yoğun oyandığı yerlere SPORTMEN Zümrüt çeşitleri seçmeniz gerekmektedir.

Ancak Rulo halinde ve paletlerde ambalajlanmış hazır çim, zarar görmeden bahçenize taşınabilir. Hazır çim üretim yerinden söküldükten en geç 24 saat içinde uygulanmalıdır. Uzak yerlere taşınacaksa mutlaka soğutuculu kamyonla taşınmalıdır.

2- TOPRAĞIN HAZIRLANMASI:
Hazır çimin uygulanacağı alan, taş, kesek, yabancı cisimlerden arındırılmalıdır. 15-20 cm seviyesindeki toprak organik madde, drenaj bakımından ıslah edilmelidir.

3- TOPRAĞIN BASTIRILMASI:
Hazır çim düzgün bir alana serilmesi gerekmektedir. Boşluk ve eğimleri yok etmek için toprak silindir yada ayakla iyice çiğnenmelidir.

4- TOPRAĞIN TESVİYESİ:
Toprak ince tırmık ile düzeltilmeli, eğimli yerler ve boşluklar doldurulmalı, toprak tekrar çiğnenmelidir.

5- GÜBRELEME:
Hazır çimin serileceği toprak besin bakımından zenginleştirilmelidir, dolaysı ile Torf, Organik Gübre veya Sunni gübreler (NPK 15-15-15) uygulanmalıdır.

6- SULAMA:
Toprak hazırlığı, gübrelemeden sonra toprak hafif bir şekilde sulanarak nemlenmesi sağlanmalıdır.

7- SERME:
Rulo halindeki hazır çim, en geniş olan köşeden başlıyarak serilmeye başlanır. Rulolar halı gibi düzgün bir şekilde boşuk olmıyacak şekilde seilmeli. Köşeler ve gereken yerler keskin bıçakla kesilip düzeltilmelidir.

8- DÜZELTME:
Hazır çim kökleri hava almamalıdır, boşuklar torf veya toprak ile doldurulmalıdır. Yerleştirme işleminden sonra çim hafif bir silindir ile bastırılıp boşluklar tamamı ile kapatılmalıdır.

9-SULAMA:
Serilme işeminden sonra çim sulanmaladır. Çim kökleri bahçe toprağına bağlanıncaya kadar (10-15 gün) zorunlu olmadıkça üzerinde gezilmemelidir.

NOT: Yukarıda anlatılan hazır çim uygulaması genel bilgi amaçlaıdır, mutlaka uzman kişi nezaretinde yapılmalıdır. Kendi kendinize yapacağınız uygulamalar sonucunda oluşacak zarar ve olumsuzlukalardan firma sorumlu değildir.

Etiketler: çim, rulo, toprak, çimin, gibi, hazır, sonra, bahçenize, şekilde, uygun, hafif

Ask!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Facebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!