• VTEM Image Show

  Yapısal Peyzaj

  Your content1
 • VTEM Image Show

  Yapısal Peyzaj

  Your content2
 • VTEM Image Show

  Yapısal Peyzaj

  Your content3
 • VTEM Image Show

  Yapısal Peyzaj

 • VTEM Image Show

  Yapısal Peyzaj

"Bizler; tüm bu elemanlarla sizlerin istekleri doğrultusunda "kisiye özel" projelerle hizmetinize sunmaktayız."

Peyzaj mimarlığında gerekli olan yapısal konstrüksiyon elemanlarının, fonksiyonel kullanıma uygun olarak, belirli bir amaç çevresinde kisilerin kullanımına hazır hale getirilmesi, yapısal peyzaj tasarımının içinde yer almaktadır. bu konstrüksiyon elemanlarının en önemli ve sık kullanılanları ise sırasıyla

 • Yer dösemeleri
 • Basamak-bordür ve rampalar
 • Bahçe duvarı ve çitler
 • Kameriye ve pergolalar
 • Çocuk oyun alanları
 • Süs havuzları
 • Kış bahçeleri
 • Altyapı projeleri (drenaj-sulama-elektrik)'dir
Bahçedeki Sırlar

Bütün bahçeler biraz sürprizlerle dolu olmalıdır. Geniş bir bahçedeki pek çok dekor, mobilya ve aydınlatma gibi eklentiler tasarımın statik parçalarıdır.

Geniş bahçelerde kullanılan pek çok odak noktası tekniği, orantısal olarak küçültülüp ufak bahçelere de uygulanabilir. Ufak bir bahçe bile asıl tasarıma eklenen ufak detaylarla, sahibinin eğlence anlayışını ve kişiliğini yansıtır.

Projede doğallığı yakalayabilmek için ahşap merdivenler, pergolalar, çitler, süs havuzları, kaya bahçeleri önemli rol oynayan detaylardır.

Ayrıca yürüyüş yolları, bahçe duvarları ve sert zemin kaplaması olarak doğal taşlar özgün tasarımlara ayrı bir renk katar.

Bahçemizde sert zemin olarak kullanılacak malzemenin seçimi, başarılı döşemenin sadece bir kısmıdır. Tek başına kullanıldıklarında veya diğer malzemelerle birleştirildiklerinde döşeme canlanabilir veya sıradanlaşabilir.

Döşeme Taşları

Küçük bir bahçede geniş döşeme taşları görüntüyü bozabilir, daha küçük döşeme taşları, büyük çakıl taşları kullanabiliriz. Tuğla sıraları veya toprak renkli taşlarla döşeme levhalarını birleştirdiğimizde de güzel görünen ve ortama uyan bir görüntü elde edebiliriz.

Sert zeminde kullanacağımız malzeme olarak düz yüzeyli bir malzeme seçmişsek, döşendiğinde düz yüzey yavan görünebilir, kaygan olabilir hatta kaldırım taşına benzeyebilir. Oysa çoğunun dokulu olanı vardır. Dokular değişkenlik gösterir. Çatlaklı bir desen doğal taş görüntüsü verir, kumlu doku doğal görünüm verir ve kaymaz.

Pratik yollar öncelikle işlevsel, sonra çekici olmalıdır. Araba yolları, ön kapıya giden yollar sağlam temellere döşenmelidirler. Genişlikte de cimrilik yapmamamız gerekir, misafirler tek bir taşa basıp kapımıza ulaşmaya çalışmamalıdırlar.

Ahşap Döşemeler

Farklı boyutlu ahşaplarla ve farklı döşeme çeşitleriyle faklı tasarımlar yaratabiliriz, ama genelde deseni sade tutmamız en iyisidir. Her parça arasında belli bir boşluk bırakmalıyız, ama geniş boşluklar bırakırsak ayakkabıların topukları araya sıkışabilir.

Projelerimizde bahçe kullanımındaki işlevsellik ana kuraldır. Doğru malzeme seçimi ve projedeki detaylar bizim için büyük önem taşır. peyzaj Proje uygulama çalışmalarımız sonucunda, bahçe alanınız az bile olsa olduğundan daha büyük ve gizemli bir hale gelir.

Etiketler: peyzaj, olarak, bahçe, döşeme, geniş, ufak, veya, yapısal, sert, taşları, malzeme, doğal, büyük

Ask!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Facebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!