• VTEM Image Show

  Sulama

  Your content1
 • VTEM Image Show

  Sulama

  Your content2
 • VTEM Image Show

  Sulama

  Your content3
 • VTEM Image Show

  Sulama

 • VTEM Image Show

  Sulama

"Bitkilerimize su vermemek kadar, aşırı su vermekle de onlara aynı ölçüde zarar veririz. Bitkilerimizi doğru zamanda ve uygun miktarda sulamamız gerekir."


Otomatik Sulama Sistemleri


Otomatik sulama sistemleri, bitkilerin sağlıklı ve düzenli sulanması için geliştirilmiş sistemlerdir.% 30 civarında sulamada tasarruf sağlaması, düzenli ve ihtiyaçları oranında sulama yapılması, bitki ölümleri ve hastalıkların azalması, insan gücü ve zamandan tasarruf sağlaması sayesinde sistem bir süre sonra kendi kendini amorti etmektedir.

Sulama Sistemleri Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

Sulama sistemleri profesyonel kişilerce yapılmalı, kazı doğru derinlikte kazılmalı, birden fazla zona bölünmeli, basınç kaybının en aza indirilme çalışmaları yapılmalı, performanslarına göre uygun springler seçilmelidir. Springler yerleştirilirken eşit yağış oranlarına sahip springler aynı hatta toplanmalı, springlerin eşit sulama yapabilmesi için mesafe aralıkları doğru tespit edilmelidir.

Sulama sistemleri, bir depo ve buna bağlı bir hidrofor tarafından beslenir. Tam otomatik sulama sistemi ; zaman ayarlayıcı timer, springler, fittingler, sert polietilen borular ve üzerine yerleştirilen selonoid vanalar dan oluşur. Ana merkezden program yapılarak, bitkilerin yapısına ve mevsimsel değişkenliklere göre, sahadaki çim alanlar springler, çalı ve yer örtücüler damlama sistemiyle sulanırlar.

Selonoid vanalar gerektiğinde tali yollara dağılan suyu ana hat üzerinde keser, bitkilere ihtiyaçları oranında su verilmesi sağlanır. Otomatik sulama sisteminde; hem springlerle çimlerin ihtiyaçları oranında sulanması, hem de selonoid vanalarla damlama sisteminin kontrol altına alınması sayesinde ciddi boyutlarda su sarfiyatının önüne geçilir.

Bir alanda sulama sistemi kurarken farklı malzemeler ve farklı fiyatlar karşınıza çıkabilir, burada yapılması gereken profesyonel kişilerden yardım almanızı, alanın ihtiyacı olan kaliteli ve doğru malzemeyi kullanmanızı öneririz.

Etiketler: sulama

Ask!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Facebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!