• VTEM Image Show

  Rulo Çim ile Tohumdan Ekim Mukayesesi

  Your content1
 • VTEM Image Show

  Rulo Çim ile Tohumdan Ekim Mukayesesi

  Your content2
 • VTEM Image Show

  Rulo Çim ile Tohumdan Ekim Mukayesesi

  Your content3
 • VTEM Image Show

  Rulo Çim ile Tohumdan Ekim Mukayesesi

 • VTEM Image Show

  Rulo Çim ile Tohumdan Ekim Mukayesesi

Tohumdan Üretilen Çim ile Rulo Çim arasındaki Farklar?

Kaliteli ve Doğru tesis edilen Rulo Çim, yaşamboyu sürecek bir yatırımdır. Bulunduğu yerin değerini artırması yanında, sağlıklı, temiz ve huzurlu bir ortam sağlar. Yaşam için Oksijen üretir, klima gibi ortamı serinletir, küresel ısınmayı engeller, karbon salınımını azaltır. Çim tesisinde yapılacak yanlışlık, zaman, enerji ve para kaybına neden olur. Doğru Karar vermeniz için, Tohumdan Ekim yapılan Çim ile, Rulo Çim arasındaki farkları aşığdaki tabloda karşılaştırabilirsiniz.

FAALİYETLER TOHUM EKİMİ HAZIR RULO ÇİM
Tesis zamanı Sonbaharda, zorunlu hallerde ilkbaharda yapılmalıdır. Yaz ve Kış aylarında kesinlikle ekim yapılmamalıdır! Her zaman tesis edilebilir, hatta kışın bile!
Toprak Hazırlığı Toprak, derin işlemesi gerekir. Bahçedeki toprak verimli değilse dışardan toprak taşınmaldır. Ayrıca çim tohumunu ektikten sonra, özel hazırlanmış gübreli kapak toprağı gerekir.  Derin olmayan toprak işlemesi ve tesviye yeterlidir. Ayrıca Kaliteli Rulo çim üreticileri, üretim yaptıkları toprakları özenle seçtikleri için bahçenize Rulo Çim'le beraber kaliteli toprak da taşınmış olur. 
Sulama Özellikle ilkbahar döneminde ekilen çimi iyi sulamak gerekir. Toprak güneşe direkt maruz kaldığı için hemen kurur. Tohum çıkışını tamamlayıncaya kadar 1 ay süreyle çok ve sık sulanmalıdır. Rulo çim, bitki çıkışını ve kök gelişimini tamamladığı için, tohumdan çim ekimine göre çok daha az su ister. Çim bitkisi, toprağı tamamıyle örterek gölgeler, dolaysı ile su kaybını çok azaltır.
Tohum çeşidi ve kalitesi Tohumdan ekimde doğru tohum seçimi çok önemli ve zordur. Çünkü  tohuma bakarak çimlenme yüzdesi, yabani ot tohumu içerip içermediği, rengi, dokusu, kurağa ve basılmaya dayanıklı olup olmadığı anlaşılmaz.   Kaliteli Rulo çim üreticileri kullandıkları tohumları özenle seçmek zorundadır. Gelişmesini tamamlamış Rulo çimin tüm özelliklerini rahatlıkla görebilir ve test edebilir, hatta Tohum sertifikalarını talep edip, tohumların tüm genetik yapılarını inceleyebilrisiniz.  
Yabani Ot mücadelesi Yabani otlar çim tohumundan önce çimlenebilir, dolaysı ile çim rekabeti kaybedip dejenere olabilir. Mutlaka ekim öncesi veya sonrası yabani ot mücadelesi yapmak gerekir. Rulo Çim, gelişimini tamamladığı ve tamamıyla toprağı kapladığı için yabani ot çıkışı olmaz.  
Kullanma zamanı Çeşide bağlı olarak, çim gelişimini 4-12 ayda tamamladığından bu süre dolmadan kullanılamaz. Aksi halde başarılı sonuç alınamaz.  Rulo Çim uygulandıktan 2-3 hafta sonra, üzerinde her türlü etkinlik yapabilirsiniz.
Görünüm Çim tohumun çimlenip tamamen alanı kaplaması ve yabani otların temizlenmesi zaman alacağından uzun süre düzgün görünüm sağlanmaz. Bahçe veya Peyzaj alanı hemen harika ve uniform bir görünüm kazanır. 
Maliyet Çim ekim maliyeti düşük gibi görünebilir, ancak ekimden sonraki dönemi çok hassas ve narindir. Günde 2-3 defa sık sulama, ilaçlama, gübreleme ara ekim gibi pek çok faaliyeti uzun süre boyunca yapmak gerekir. Bu faaliyetler aksatmadan yapılsa bile düzgün bir çim elde edilemeyebilir.   Rulo çim maliyeti yüksek görünür ancak, uygulanır uygulanmaz sağladığı harika görünüme ve hemen kullanılabilmesine değecektir. Ayrıca bakım, sulama, ilaçlama gibi maliyetler düşecektir. 
Etiketler: kaliteli, için, çim, rulo, toprak, gibi, yabani, ekim, çok, gerekir, tohum, tohumdan

Ask!Blinklist!Blogmarks!BlogRolling!Cannotea!Del.icio.us!Digg!Diigo!DZone!Facebook!Fark!Faves!FeedMeLinks!Furl! GodSurfer!Google!linkaGoGo!Live!Ma.gnolia!Maple!Mister-Wong!Mixx!MyLinkVault!MySpace!Netscape!Netvouz!Newsvine!RawSugar!Reddit!ShoutWire!Simpy!Slashdot!Smarking!Spurl!Squidoo!StumbleUpon!Swik!Tailrank!Technorati!Wists!